Sortiment

  • Prírodný kameň
  • Lícová tehla
  • Zámková dlažba a vonkajšia architektúra
  • Umelý kameň
  • Dlažba a šlapáky z prír. kameňa
  • Umelý trávnik

Bridlica zažíva renesanciu.

Prírodná bridlica ako hornina vznikla usadzovaním ílovitých a bahenných más zhruba pred 350 až 400 miliónmi rokov. Jej základnými vlastnosťami sú stálofarebnosť, odolnosť proti chemickým a vonkajším vplyvom. Charakteristická je najmä vysokou životnosťou a dobrou tvarovateľnosťou. Má tiež vynikajúce izolačné vlastnosti a samozrejme ako prírodný materiál neškodí životnému prostrediu. Pre svoju odolnosť a trvanlivosť sa stala ideálnym stavebným materiálom a v súčasnosti prechádza ďalšou renesanciou. Jej miesto je všade tam, kde máme záujem zdôrazniť hodnotu, silu a pravdivosť prírodného materiálu. Je obľúbená ako aj v exteriéri tak aj v interiéri. Jej asi najväčšou prednosťou je však dizajn, ktorý sa dá použitím bridlice získať. V súčasnosti je bridlica stále viac populárna i v našich zemepisných šírkach. Ťaží sa v lomoch, odkiaľ potom putuje na ďalšie spracovanie. Je to skutočne veľmi efektný dekoratívny materiál príjemný na pohľad. Niektoré jej druhy sa na slnku lesknú. Farebná rozmanitosť bridlice jej umožňuje využitie v širokej škále farebných odtieňov. Reliéfny povrch a plastickosť bridlice ešte viac zvýrazňujú jej výnimočnosť ako dizajnového doplnku.

V interiéri sa využíva najmä ako obklad ku krbom alebo do kúpeľní. V exteriéri je výborným a užitočným doplnkom fasád. Sokel s prírodnej bridlice si všimne každý. Takisto sa ňou obkladajú ploty alebo vstupy do objektov.

Z ďalších vlastností je pre ňu charakteristická vodeodolnosť, mrazuvzdornosť a potreba len minimálnej údržby. O to viac je však cenená pre svoju estetickosť a nadčasovosť. Vďaka vývoju v oblasti stavebných materiálov konkuruje bridlici, ako prírodnému kameňu, umelý kameň. Ktorý z týchto materiálov je lepší ?

Je potrebné posúdiť vlastnosti oboch typov materiálov, spôsob spracovania, ale aj cenu a estetické hľadisko. Vždy je na investorovi, ako sa rozhodne. Len v prípadoch cenných objektov by malo byť uprednostnené zachovanie ich historickej a architektonickej hodnoty. Spoločnosť ORVA color, ktorá má vo svojej ponuke stavebných materiálov aj prírodný kameň, ho odporúča najmä pre jeho vyššie spomenuté vlastnosti.

Ak sa rozhodnete použiť prírodný kameň pri úprave domu a záhrady, treba si vybrať vhodný druh, aby korešpondoval s prírodným prostredím a dal sa kombinovať s akýmkoľvek materiálom. Nemožno opomenúť ani prostredie, v ktorom sa daný objekt nachádza a na okolitú architektúru. Je teda na samom investorovi, ako sa nakoniec rozhodne a aký materiál si vyberie. Je však veľmi zaujímavé, že práve trvácnosť a odolnosť voči poveternostým podmienkam, rieši aj cenovú otázku investície do budúcnosti. Pretože „ kameň je večný“ a obklad z neho naozaj vydrží dlho.

Výstavná stena obkladových kameňov

Zámková dlažba

Prírodný kameň

Lícová tehla

Umelý kameň

Imitácia dreva

Dlažba a šlapáky z prírodného kameňa

Umelá tráva